We’ve had a number of inquiries lately claiming that this competitor or another has a competing product (this is especially true of our Omnizyme® and Omnizyme® Forte enzyme products) that is “exactly the same strength” but MUCH less expensive. Often the claims are that the price for this product is actually close to or below what it costs to make our product.

In almost every case, when we investigate we find that a trick, a “sleight-of-hand,” has been used to make it appear as if the product is “exactly the same strength but MUCH less expensive.” Like a magician, the competitor has used a misdirection to make the customer believe he sees something he really doesn’t see. What is this trick?

It is the “Serving Size” trick. As we explain in our flyer How To Read An Enzyme Label this is a method that manufacturers sometimes use (not always) to make their product look more competitive than it really is, that is they create an illusion of competitiveness.

Here’s how to tell if this is being done. First look at the labels of 2 or more products. If they claim to have the same strengths quickly look at the label under the “Serving Size” which on a standard label is underneath “Supplement Facts” in the upper left corner of the ingredient section of the label. If product A says the serving size is 1 tablet/capsule while product B says 2 tablets/capsules then product B is actually only 1/2 the strength of product A. If product C says the serving size is 3 tablets/capsules then product C is 1/3 the strength of product A.

What does this mean to the cost? Well, lets look at the cost of product A. We’ll assign an arbitrary figure of $50.00 to it. Let’s say that product B is $30.00. But remember that you have to have twice as much product to get the same strength as Product A. So, while product B looks MUCH cheaper it is actually significantly more expensive because it costs $60.00 for the amount required to match product A which costs $50.00. Lets say product C costs $25.00. But remember again that it takes 3 times as much product C to equal product A. That means that product C costs $75.00 to product A which costs $50.00.

Almost every time we get one of these complaints we look beyond the visual trickery and find that the product which claims to be “exactly the same strength but MUCH less expensive” is really significantly more expensive than ours. Don’t get caught in a bad “Rabbit From The Hat” trick like Bullwinkle. Read the labels carefully.

This content is restricted to registered wholesale customers. If you are an existing user, please login. New users may register below.

Existing Users Log In

   
New User Registration
*Required field

Comments are closed.